Jak dobrać bramę do garażu o niewielkiej powierzchni?
Budowa garażu, zarówno w wersji wolnostojącej, jak i wkomponowanej w bryłę budynku pozwala na zyskanie miejsca do przechowywania auta, a także innych przedmiotów. Żaden budynek tego rodzaju nie będzie w pełni funkcjonalny bez odpowiedniej bramy garażowej, która zabezpieczy wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, ochroni przed ryzykiem kradzieży i zapobiegnie wychładzaniu się wnętrza. Popularnym rodzajem bram wykorzystywanym w domach jednorodzinnych są bramy segmentowe, jednak nie zawsze okażą się dobrym wyborem. Przekonajmy się, dlaczego i zobaczmy, czym można je zastąpić.
Dlaczego bramy segmentowe nie zawsze będą się sprawdzać?
Brama segmentowa jest wygodna w obsłudze i estetyczna. Co ważne, do korzystania z niej nie potrzeba wolnego miejsca przed wjazdem do garażu, ponieważ skrzydło unosi się do góry. Plusem takich bram jest możliwość zastosowania skutecznego ocieplenia i wygłuszenia oraz dobrego uszczelnienia, jak również szeroki wybór kolorów i wzorów wykorzystywanych modułów. Niestety, brama tego rodzaju wymaga sporej ilości miejsca wewnątrz pomieszczenia do zainstalowania stelażu, po którym przejeżdża unoszone skrzydło. Będzie ono potrzebne zarówno po obu stronach wjazdu, jak i nad nim. Bramy segmentowej nie da się więc zamontować, jeżeli w garażu nie ma odpowiednio dużych węgiełków i nadproża. Właściciele takich budynków mogą jednak skorzystać z innych rozwiązań.
Co wybrać zamiast bramy segmentowej?
W przypadku, gdy wewnątrz garażu nie ma miejsca na stelaż bramy segmentowej, uchylnej lub rolowanej najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie tradycyjnej bramy rozwieranej. Ponieważ jej skrzydła są mocowane do zawiasów znajdujących się na ościeżnicy, można ją zamontować w każdym wjeździe, nawet o najmniejszych rozmiarach. Co ważne, brama tego typu nie oznacza konieczności rezygnacji z automatyki – dostępne są specjalne siłowniki pozwalające na otwieranie obu skrzydeł. Nie ma też przeszkód, by właściwie je ocieplić czy zamontować przeszklenia. Jedynym ograniczeniem jest konieczność zarezerwowania odpowiedniej ilości wolnego miejsca przed budynkiem.